E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBİST'te pozitif seyir bekleniyor---

BİST'te pozitif seyir bekleniyor

BİST'te pozitif seyir bekleniyor
13 Mart 2018 - 09:07 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi'nin bugün hafif pozitif açılması ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel bir görüntü sergilemesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ GÜNÜ YÜKSELİŞLE KAPATTI…

BİST 100 endeksi “ticaret savaşları” endişelerinin azalması ve risk iştahında görülen toparlanmanın etkisiyle global endekslere bağlı olarak pozitif seyrini dün de sürdürdü. Günü %1.28 yükselişle 118.412 seviyesinden kapatan endekste, toplam işlem hacmi 6.5 milyar TL olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi %2.2 yükselirken, sınai endeksi %0.92 yükseliş gösterdi. Her ne kadar yükselen cari açık verisi sonrası TL ve tahvil cephesi baskı altında kalsa da, riskli varlıklara olan talebin yüksek seyrettiği bir gün geride kaldı

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
ABD TÜFE VERİSİ ÖNEMLİ OLACAKTIR…

Piyasaların gözü bugün ABD’den gelecek enflasyon verilerinde olacak. Özellikle son dönemde istihdam verilerindeki güçlü seyrin devam ediyor olması ve ortalama saatlik kazançlarda görülen ılımlı pozitif seyrin etkisiyle ABD enflasyonunda görülen toparlanma faiz artırımı ihtimallerini yüksek tutarken, ABD ekonomisinin iyi gidişatına yönelik iyimser beklentileri de artırıyor. Bugün açıklanacak veride beklenti her ne kadar aylık bazda gerileme yönünde olsa da, son dönemde iyi gelen verilerin etkisi ve geçtiğimiz yılın düşük baz etkisiyle birlikte aylık rakamın beklentilerin üzerinde açıklanabileceğini düşünüyoruz. Yıllık bazda ise, manşet verinin %2.0 üzerindeki seyrinin devam etme ihtimali yüksek görünüyor. Bu beklentiyle doların özellikle gelişmekte olan ülke paralarına göre güçlü kalma ihtimali yüksek görünüyor. Yurtiçinde açıklanan cari açıktaki bozulma ise, Türk finansal varlıklarında bozulmanın devam etmesine neden olurken, tahvil faizlerinde görülen yüksek seyir dikkatleri çekiyor. Aylık bazda 6.9 milyar dolar beklentisinin üzerinde 7.1 milyar dolarlık açık ile birlikte yıllık bazda açığın 51.6 milyar dolara ulaştığı görülüyor. Özellikle son dönemde ithalatta görülen artışın etkisi veriye negatif yansımaya devam ediyor. Petrol fiyatlarında görülen toparlanma ve altın ithalatındaki canlılık cari açığın artmasında etkili oluyor. Ayrıca finansman tarafından portföy yatırımlarının etkili olduğu görülürken, doğrudan yatırımların zayıf seyri cari açıktaki kırılganlığın devam ettiği negatif tabloyu göstermeye devam ediyor. Bugün için ayrıca Almanya ve Euro bölgesi için gelecek ZEW ekonomik güven anketi takip edilebilir. Sabah itibariyle, Asya piyasaları hafif alıcılı bir seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları da hafif artıda. BIST 100 Endeksi'nin bugün hafif pozitif açılmasını ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel bir görüntü sergileyebileceğini düşünüyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

AKSEN…Sınırlı Pozitif … Şirket 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %72’lik artışla 281 milyon TL net zarar açıkladı.(beklenti 104 milyon TL) FAVÖK ise, 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %15’lik azalışla 153 milyon TL olarak açıklandı.(beklenti 167 milyon TL) (KAP)

CLEBI…Sınırlı Negatif… Şirket 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %86’lık azalışla 8 milyon TL net kar açıkladı. (beklenti 15 milyon TL) FAVÖK ise, 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %31’lik azalışla 31 milyon TL olarak açıklandı.(beklenti 34 milyon TL) (KAP)

GUBRF…Pozitif… Şirket 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, 23 milyon TL net kar açıkladı. (beklenti 5 milyon TL) FAVÖK ise, 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %241’lik artışla 71 milyon TL olarak açıklandı. (beklenti 64 milyon TL)(KAP)

BIST 30 Kontratı

Nisan vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %1,17 yükselişle 144,375 seviyesinden tamamladı.
Nisan vadeli kontratın, gün içerisinde 143,000-145,000 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Türk Lirası da negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Mart vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,62 yükselişle kapattı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Güçlü ABD istihdam verilerinin FED’in faiz artıracağına yönelik beklentileri güçlendirmesi sonucu altın haftaya satıcılı başladı. Geçmişe bakıldığında, FOMC toplantıları öncesinde altının genel olarak sancılı bir süreç geçirdiği unutulmamalıdır. Nisan vadeli Altın kontratı ise günü %0,14 düşüşle tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD doları dün, gelişmiş ülke para birimleri karşısında zayıf bir seyir izlerken, Euro da global seyre eşlik etti. Mart vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,02 düşüşle tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif düşüş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Orhan Taşkale13 Mart 2018 09:15

    Global piyasalardan dolar ve altında gerilemeler var hisse senedi piyasaları nemalanacaktır.120 bin üzeri tutunmamız iç,in iyi bir fırsat.Afrin konusu merakla bekleniyor,kontrol Türk ordusuna geçerse 125 bin hedef olarak görüyorum. (al-sat tavsiyesi değildir)