E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBİST'te hafif düşüş bekleniyor----

BİST'te hafif düşüş bekleniyor

BİST'te hafif düşüş bekleniyor
20 Ekim 2017 - 09:03 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi’nin bugün hafif düşüş ile başlaması ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ GÜÇLÜ BİLANÇO BEKLENTİLERİ İLE YÜKSELDİ…

BIST 100 Endeksi dün, global hisse piyasalarındaki olumsuz seyre karşın güçlü üçüncü çeyrek bilanço beklentileri, mevcut durumda gelişen ülke piyasalarına göre cazip çarpanlardan işlem görmesi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki geri çekilme paralelinde bankacılık hisseleri öncülüğünde günü %1,4 yükselişle 108,434 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %2,5, BIST Sanayi Endeksi ise %0,9 oranında yükseldi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
DOLAR’DAKİ GÜÇLENME EŞLİĞİNDE HAFİF DÜŞÜŞ…

ABD Senatosu’nun, 2018 mali yılına ilişkin 4 trilyon USD’lik bütçe tasarısını kabul etmesi ve bunun Trump’ın vergi reformu konusunda ilerleme kaydettiği olarak algılanması, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve Dolar Endeksi’nde yükselişe neden olmakta. Dün BIST 100 Endeksi’nde yaşanan yükselişin ardından ABD faizlerdeki bu yükseliş endeksi bir miktar baskılayabilir ve önemli seviye olan 107,500 seviyesine doğru harekete neden olabilir. Bugün global gündem sakin seyrederken, sabah itibariyle Asya hisse piyasaları karışık seyir izlemekte, ABD vadeli Hisse piyasaları ise hafif yükselişte. BIST 100 Endeksi’nin bugün hafif düşüş ile başlamasını ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

TAVHL…Sınırlı Pozitif… Şirket CEO’su Sani Şener, Nijerya, Ruanda ve Gana havalimanları ile ilgilendiklerini söyledi. Ayrıca Sani Şener, Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesinin Kasım ayının 3. haftasında yapılacağını ve süreci beklediklerini belirtti. (Business HT)

ARCLK…Nötr… Şirket, bugün piyasa kapanışının ardından 2017 yılı üçüncü çeyrek finansallarını açıklayacak. Şirketin üçüncü çeyrekte 254,7 milyon TL net kar elde etmesi beklenmekte.

NTHOL…Nötr… Net Holding (NTHOL) tarafından devralınarak birleşen Net Turizm (NTTUR) ile ilgili olarak, Net Turizm ortaklarına verilecek Net Holding paylarının dağıtım tarihinde, Net Turizm'in Borsa kotunda bulunan paylarının kottan çıkarılmasına karar verildiği bildirildi. Buna göre, 20/10/2017 (bugün) tarihinden itibaren NTTUR hisseleri borsada işlem görmeyecek. (KAP)

LINK…Pozitif… Şirket, faaliyetlerinin, veya varlıklarının bir bölümünün veya tamamının satışı, ya da bir şirketle birleşmesi veya bir yatırımcı ile birlikte yeni bir şirket kurulması da dahil olmak üzere, stratejik işbirliği olanaklarının araştırılması konularında, şirketin hakim ortakları ile Pragma Finansal Danışmanlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. arasında 19.10.2017 tarihinde finansal danışmanlık ve aracılık sözleşmesi imzalandığını bildirdi. (KAP)

Endeks Değişikliği… BIST 100 Endeksi'nde bulunan NTTUR hisselerinin kottan çıkarılması nedeniyle, 20.10.2017 tarihinden itibaren BIST 100 Endeksi’ne HURGZ dahil edilecek. (KAP)

Yabancı İşlemleri… Yurt dışında yerleşik kişiler, geçtiğimiz hafta 5,3 milyon USD’lik hisse senedi alımı ile 600,9 milyon USD DİBS ve 25,8 milyon USD’lik Özel Sektör Tahvil ve Bonosu satımı gerçekleştirdi. (TCMB)

Halka Arz… Medyada yer alan habere göre, hazır giyim perakendecisi DeFacto, uluslararası ve yerli beş yatırım bankası ile gelecek yıl şirketin Borsa İstanbul’da halka arzı için çalışmaya başladığı belirtildi. (Business HT)

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %1,4 yükselişle 133,425 seviyesinden tamamladı.
Ekim vadeli kontratın, gün içerisinde 132,250 – 134,250 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Hafta başından beri FED başkanlığına John Taylor’ın geçeceği haberleri ile güçlenen ABD Doları dün, gelişen ülke para birimlerine karşı zayıf performans gösterirken, Türk Lirası da global görünüme iştirak etti. Ekim vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,7 düşüş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen geri çekilme ile birlikte hafif yükseldi. Ekim vadeli Altın kontratı ise günü %0,8 yükseliş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Hafta başından beri FED başkanlığına John Taylor’ın geçeceği haberleri ile güçlenen ABD Doları’nın gelişmiş ülke para birimleri karşısında zayıf performans gösterdiği günde Euro, global seyre eşlik etti. Ekim vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,7 yükseliş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif düşüş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Bika20 Ekim 2017 09:12

    Asya borsaları iyi görünüyor, Avrupa borsalarında dünkü düşüşe tepki alımları gelir. BIST'te kısa süren kâr realizasyonu olsa bile olumsuzluk görünmüyor.

  • Zühtü20 Ekim 2017 09:08

    Düşüş olacaksa amiral emlak konut önden marş marş geriye