E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBİST'te Fed etkisi olabilir----

BİST'te Fed etkisi olabilir

BİST'te Fed etkisi olabilir
12 Ekim 2017 - 09:12 www.borsagundem.com

BIST'te bugün FED üyelerinin güvercin açıklamaları, euro/dolardaki yukarı yönlü hareket ve Asya piyasalarındaki olumlu seyir ile hafif yükseliş ile başlaması ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ VİZE KONUSUNDAKİ OLUMLU AÇIKLAMALAR EŞLİĞİNDE HAFİF YÜKSELDİ…

BIST 100 Endeksi dün, vize uygulamasına ilişkin Türkiye ve ABD’den yetkililerin yaptığı olumlu açıklamalar eşliğinde TL’deki değer kazancı ve gelişen ülke piyasalarındaki olumlu seyir ile birlikte günü %0,4 yükselişle 103,816 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %0,1, BIST Sanayi Endeksi ise %0,2 oranında geriledi. Ayrıca dün yurtiçinde Ağustos ayı cari açık takip edildi. Ağustos ayında cari açık hem piyasa beklentisi hem de bizim beklentimizin hafif altında olarak 1,24 milyar USD (bizim beklentimiz; 1,7 milyar USD, piyasa beklentisi; 1,4 milyar USD) seviyesinde gerçekleşti. Böylece, yıllık cari açık ise yaklaşık 37 milyar USD oldu. Ek olarak dün akşam FED Eylül ayı toplantı tutanaklarında, birçok FED yetkilisi enflasyonun uzun süre düşük kalacağından endişe etmekle beraber bazı FED yetkilileri enflasyon yükselene kadar faiz artışının ertelenmesi gerektiğini belirtti.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
GÜVERCİN FED ÜYELERİNİN YORUMLARI EŞLİĞİNDE HAFİF YÜKSELİŞ…

FED toplantı tutanaklarında FED üyelerinin güvercin açıklamaları Dolar’ı global bazda zayıflatmakta. Bu da gelişen ülke para birimleri ve piyasalarındaki risk iştahını desteklemekte. Ek olarak, İspanya'da, hükümet ve ana muhalefet partisi, Katalonya'daki bağımsızlık girişimini sonlandırmak için ortak hareket etme kararı aldı ve Euro/Dolar paritesinde 1,19’lu seviyelere doğru hareket görüldü. Makroekonomik açıdan paritedeki yükselişten olumlu etkilenen TL varlıklarının bu yükselişten faydalanacağını düşünmekteyiz. BIST 100 Endeksi’nin bugün FED üyelerinin güvercin açıklamaları, Euro/Dolar’daki yukarı yönlü hareket ve Asya piyasalarındaki olumlu seyir ile hafif yükseliş ile başlamasını ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz. Yurtiçinde gündem ise sakin seyrederken, ABD’de Eylül ayı ÜFE takip edilecek. Sabah itibariyle Asya hisse piyasaları yükseliş eğilimli seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise yatayda.

ŞİRKET HABERLERİ

TUPRS…Nötr… Şirketin İzmir rafinerinde patlama meydana geldiği ve 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. (Bloomberg HT)

ZOREN…Sınırlı Pozitif… Şirket Başkanı Sinan Ak, Asya Kalkınma Bankası ile Dubai’de şirket kurma kararı aldıklarını, güneş, rüzgâr ve jeotermal alanındaki yatırımlarını geliştirmeye çalışacaklarını, Kudüs Elektrik Dağıtım Şirketi ile ortak şirket kurma üzerine anlaşma imzaladıklarını ve Ürdün’de 100 MW kurulu güçte güneş santrali kurup Kudüs’e elektrik vermeyi planladıklarını açıkladı. (KAP)

AKGRT…Nötr… Şirketin Ocak – Eylül 2017 döneminde prim üretimi geçen sene aynı döneme göre %27 artışla 1,752 milyon TL oldu. (KAP)

Otomotiv Sektörü…Nötr… 2017 yılı Eylül ayında toplam üretim geçen senenin aynı dönemine göre %13 artarak 134 bin adet, toplam pazar %7 oranında artarak 74 bin adet ve toplam otomotiv ihracatı ise adet bazında %5 artışla 95 bin adet olarak gerçekleşti. Çeyreklik bazda, otomotiv üretimi 2017 yılının ikinci çeyreğine göre %20, ihracat %25 ve otomotiv pazarı ise %7 azalış gösterdi. Verileri şirket bazında incelediğimizde ise, Tofaş (Sınırlı Negatif) ve Ford Otosan‘ın (Sınırlı Negatif) hem üretiminde hem de ihracatında çeyreksel bazda düşüş görmekteyiz. (OSD)

Savunma Sanayi Sektörü…Nötr… Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, yurtiçinde geliştirilen muharebe tankı Altay'ın seri üretimi için açılacağı belirtilen ihalede teklifleri beklediklerini söyledi. (Business HT)

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %0,7 yükselişle 128,175 seviyesinden tamamladı.
Ekim vadeli kontratın, gün içerisinde 127,500 – 129,250 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün ABD Doları, FED Eylül ayı toplantı tutanakları ile birlikte gelişen ülke para birimlerine karşı zayıf performans sergilerken, Türk Lirası, Türkiye ve ABD’den yetkililerin vize konusunda yaptığı olumlu açıklamalar ile birlikte en çok değer kazanan para birimi oldu. Eylül vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,3 düşüş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, FED Eylül ayı toplantı tutanaklarının açıklanması ile birlikte Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen gerileme eşliğinde hafif yükseldi. Ekim vadeli Altın kontratı ise günü %0,4 düşüş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın FED Eylül ayı toplantı tutanakları ile birlikte gelişmiş ülke para birimleri karşısında zayıf performans sergilediği günde Euro, Katalonya lideri Carles Puigdemont'un tek taraflı bağımsızlık kararından vazgeçerek müzakereye devam kararı vermesi eşliğinde yükselişini sürdürdü. Eylül vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,1 yükseliş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif yükseliş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)