E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAlmanya Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti----

Almanya Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti

Almanya Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti
19 Mayıs 2017 - 08:32 www.borsagundem.com

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İncirlik krizinin perde arkasını anlattı. ABD'de konuşan Gabriel, ziyaret için ilticacıların iadesinin istendiğini iddia etti

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Washington ziyareti sırasında ünlü düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde (CSIS) yaptığı konuşmada Türkiye ile İncirlik gerilimi hakkında açıklamalarda bulundu.

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığı habere göre ilk kez Türkiye ile gerilim konusunda bu kadar açık ve sert konuşan Gabriel, Türkiye ile İncirlik konusu hakkında yaşananlarla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Sigmar Gabriel, "Erdoğan'ın hükümeti, bize 'eğer iltica başvurusunda bulunanları bize iade ederseniz, evet işte o zaman milletvekilleriniz Alman askerlerini ziyaret edebilir' dedi. Bu kanunlarımızın, Anayasamızın ihlalidir, böyle bir şey yasak" diye konuştu.

İlk kez rakam açıkladı: 80 kişiye iltica hakkı

Gabriel, Washington'daki konuşmasında ilk kez Almanya'da iltica hakkı tanınanların sayısına ilişkin ayrıntılı bilgi verdi. Gabriel, "Yaklaşık 450 iltica başvurusunda bulunan var. 80 kişiye iltica hakkı tanındı. Şimdi Türk Hükümeti bizden bu kişileri, hapsedilmeleri için, Türkiye'ye vermemizi istiyor. Bu bir NATO müttefikinin diğer bir NATO müttefikine şantaj uyguladığı bir durumdur. Bu kesinlikle mümkün değil" dedi.

Gabriel'den Çavuşoğlu'na tepki: Durumun ciddiyetini anlatmaya çalıştık

Alman Bakan Gabriel'e Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "Almanya İncirlik'ten çıkmak isterse kendileri bilir, onlara yalvaracak değiliz" şeklindeki açıklaması da soruldu.

Gabriel, "İşte bu sorunla baş etme şekilleri bu" dedi ve hem kendisinin hem Başbakan Angela Merkel'ın defaten, kapalı kapılar ardında, Türk tarafına durumun ciddiyetini aktarmaya çalıştıklarını anlattı.

Almanya Dışişleri Bakanı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türk tarafına 'Bu çok tehlikeli bir durum, lütfen bu ordunun Federal Meclis denetimi altında bir ordu olduğu gerçeğini hafife almayın, karar mercii Federal Meclis' sözleriyle anlatmaya çalıştık. Sonra çıkıp açıkça, kamuoyu önünde, iltica yasalarımızı değiştirmediğimiz müddetçe ziyaret izni vermeyeceklerini açıkladılar. Bu imkânsız. Ben arkadaşım Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradım, 'sorunu çözelim' dedim ve yanıtı ne yazık ki işte sizin ifade ettiğiniz gibi oldu."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Tosbik Osman19 Mayıs 2017 11:16

  zerre miktar samimiyetleri olsa Alman makam arabası alıp, teröristlere sahip çıkan Almanyayı zengin etmezdiler

 • recai19 Mayıs 2017 11:16

  zorla Almanyadan ekonomik boykot yapmasını istiyorlar. Bizimkiler mercedes passattan var geçmek durumunda kalacak.

 • South Park 19 Mayıs 2017 09:45

  Pislikler resti yiyince hemen ağlamaya başlıyorsunuz. Türkiye sözünün arkasında durmalıdır. Almanya'ya kesinlikle taviz verilmesin.

 • KILIÇ19 Mayıs 2017 08:43

  TÜM TERÖR ÖRGÜTLERE KOL KANAT AÇ SONRA SIZLAN BU NASIL DEVLET İLİŞKİSİ PKK RESMEN KORUNUP KOLLANIYOR ALMANYA İLİŞKİSİ DÜŞMANCA DAVRANIŞLA KIYASLANACAK KADAR KÖTÜ OLUP DAHA SERT TEDBİR ALINMLALI.