E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAlbayrak: Orta vadeli program 20 Eylül'de açıklanacak---

Albayrak: Orta vadeli program 20 Eylül'de açıklanacak

Albayrak: Orta vadeli program 20 Eylül'de açıklanacak
13 Eylül 2018 - 22:40 www.borsagundem.com

Orta vadeli programın 20 Eylül'de açıklanacağını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "MB enflasyonla mücadelede gerekli adımı attı, Ekim'den itibaren enflasyon düşüşe geçecek" açıklamasını yaptı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Merkez Bankası enflasyonla mücadele konusunda para politikası alanında gerekli gördüğü adımı attı. Şimdi sıra mali taraftaki en önemli husus enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme, cari açığın düşürülmesi konularında 3 yıllık iş planımız olan Orta Vadeli Program'ın açıklanmasında. OVP'yi 20 Eylül'de açıklayacağız" dedi. Merkez Bankası'nın son kararının ardından "bağımsızlık" tartışmalarının kapandığını ve bundan sonra bu konudaki tartışmaların hiçbir gerçekliği ve karşılığı olmayacağını dile getiren Albayrak, ekimden itibaren enflasyonda da dengelenme ve aşağı yönlü trendin gözlemleneceğini dile getirdi.

İşte Albayrak'ın açıklamaları:

3 YILLIK PLAN HAZIR

Merkez Bankası enflasyonla mücadele konusunda para politikası alanında gerekli gördüğü adımı attı. Bundan sonra da ihtiyaç duyulduğunda sıkılaşma yönünde yeni adımlar atacağı mesajını verdi. Şimdi mali taraftaki en önemli husus enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme, cari açığın düşürülmesi konularında 3 yıllık iş planımız olan OVP'nin açıklanmasıdır. 20 Eylül'de açıklayacağız.

GERÇEKÇİ MAKRO HEDEFLER

OVP'de herkes gerçekçi, günün sorunlarını doğru tespit etmiş ve doğru aksiyon planlarını kurgulamış bir program görecek. OVP'de gerçekçi makro hedefler ortaya koyacağız. Bu hedeflere ulaşmak için atacağımız adımları paylaşacağız.

PERFORMANSI TAKİP EDİLEBİLECEK

Performansı takip edilebilir, şeffaf ve hesap verilebilir bir OVP olacak. OVP, küresel piyasaların ve yatırımcıların Türkiye'ye güvenlerinin güçlü şekilde tesisini sağlayacak.

DENGELENME EKİMDE

Para politikaları ile mali politikalar uyumlu ve koordinasyonlu şekilde uygulanıyor. Ekimden itibaren enflasyonda da dengelenme ve aşağı yönlü trendi gözlemleyeceğiz.

GÜNDEM ENFLASYON

Türkiye'nin ana gündem maddesi ekonomi, ekonomi yönetiminin ana gündem maddesi de enflasyon ve faiz ile mücadeledir.

TÜM BAKANLIKLAR MÜCADELE EDECEK

Bundan sonraki süreçte tüm bakanlarla birlikte enflasyonla mücadele, tasarruf ve verimlilik esaslı çalışmaların benimsenmesi ana ve temel hedef olacak. Hep beraber bu hedefler doğrultusunda çalışacağız.

ÖZEL SEKTÖRÜN DE DESTEĞİNİ ALACAĞIZ

Gelinen nokta, enflasyon ile topyekun mücadele gerektirmektedir. Kamunun yanında özel sektör, bankalarımızın ve STK'larımızın da bu konuda katkı sağlamalarına çalışacağız. Hepsi ile gerekli görüşmeleri yapacağız.

SPEKÜLASYONLARLA GÜÇLÜ MÜCADELE

Kur bahanesi ile, fiyatlarda spekülatif artışlar ve fırsatçılık asla kabul edilemez. Farklı kurum ve kuruluşların bünyesinde kurulacak birimlerle bu spekülatif girişimleri denetleyecek ve önüne geçeceğiz.

YÖNETMELİK ÇIKACAK

Dövizle ödemeleri ve işlemleri yasaklayan düzenlememiz çıktı. Yönetmeliğimizi de kısa sürede yayımlayarak, geçmiş işlemlerin hangi esaslar üzerinden yapılacağını açıklayacağız.

MB TARTIŞMASI KAPANDI

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından bankanın bağımsızlığı ile ilgili tartışmaların kapandığını söyleyen Bakan Albayrak, "Bundan sonra bu konudaki tartışmaların hiçbir gerçekliği ve karşılığı yoktur, çok net art niyetlidir. Bu tür spekülasyonların ve tartışmaların küresel piyasalarda karşılığı olmayacaktır" dedi.

MALIİYET OFİSİ KURULACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, kamuda büyük tasarruf ve verimlilik hamlesini sağlamak için "Maliyet ve Değişim" ofisi kuracaklarını da açıkladı. Albayrak, "Yılın sonuna kadar bütçe dengesini sağlamak adına 35 milyar TL gelir ve tasarruf sağladık. Bütçe açığı yüzde 2'nin altında gerçekleşecek" diye konuştu.

BANKALAR DA ADIM ATSIN

Merkez'in hamlesiyle piyasada düzenleme olduğunu dile getiren Bakan Albayrak, "Bundan sonra bankalarda likiditeyle ilgili adımlar atılacak. Artık bankalardan da reel sektör ile ilgili adımlar bekliyoruz. Bankalar, reel sektör ile ilgili yaklaşımını kazan-kazan anlayışına göre kurgulamalı. Aşırı yüksek kredi faizleri gerçekçi değil" dedi.

İHRACATA DAYALI BÜYÜME

Carı açıkla mücadelenin yolunun ihracata dayalı büyüme ve yerli üretimin güçlenmesinden geçtiğini anlatan Albayrak, "Özellikle, ithalat içerisinde yüksek payı olan ara ürünlerin yerlileştirilmesi büyük önem arz ediyor. Ekonomik dengelenme hedefimizin temel çıpası cari açıkla mücadele olacak. OVP bu kapsamda da tüm bakanlıklara sorumluluklar ortaya koyacak" diye konuştu.

BEKLENTİYİ KARŞILARIZ

İhracatçıların dövizlerini 180 gün içinde ülkeye getirerek, TL'ye çevirmelerini zorunlu hale getiren düzenlemeye ilişkin tebliğleri görüşe açtıklarını anlatan Bakan Albayrak, "Burada Türkiye İhracatçılar Meclisi ile de görüşmelerimiz oldu. Tebliğlerde ihracatçılarımızın beklentilerini de karşılayacağız" diye konuştu.

TECRÜBELİ YÖNETİM

Varlık Fonu'nun yönetimine küresel tecrübeye sahip bir genel müdür atandığını hatırlatan Albayrak, "Alanında çok etkin bir isim. Kendi alanında çok etkili, tecrübe sahibi bir yönetim kurulumuz var. Varlık Fonu'nun en büyük gücü, cumhurbaşkanımızın yatırımcılar için sağladığı büyük güven olacak. Fonun başkanının cumhurbaşkanımız olması, etkinliğini de yatırımcılar nezdinde itibarını da en üst seviyeye çıkaracak" dedi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ali16 Eylül 2018 01:59

  Hani Faiz Haramdı

 • Cüneyt14 Eylül 2018 13:54

  hikayeden işlere karnımız tok gerçek işler lazım bize berrat..

 • davut mahir14 Eylül 2018 09:40

  Damat'a helal olsun. Ekonomi bilmeyen kayınbabasını ikna edip faizleri %6,5 gibi rekor bir düzeyde artırdı. Sonuçta üniversiteyi Amerika'da okuyan adamın hali başka:)

 • Kayınço14 Eylül 2018 09:15

  At at at...Nasılsa ortalık boş....

 • Hayırlı cumalar 14 Eylül 2018 07:49

  Tamam sakin,her şey bi aya düzelir artık.Başa Akp geçti rahat olun,kurtulduk Chpden.Neydi o 16 yıllık rezil yönetim ya!Akp geldi millet uyanın,her eve fırın giriyor buzdolabı giriyor.Bakalım daha neler girecek.Ucuz kurtulduk millet olarak Oh beee!

 • Ww13 Eylül 2018 23:24

  16 yildir kim yonetiyor bu ulkeyi , sorumlusu kim bu isin varsa onlemi yeni mi akliniza geldi, bugune kadar neden ya pil ma diiii

 • yunus13 Eylül 2018 23:15

  16 yıldır iktidardasınız şimdiye kadar neden hazırlanmaz OVP . Neden şimdiye kadar açıklanmaz. Doğalgaza zam yapılır elektriğe zam yapılır benzine mazota zam yapılır hala OVP açıklanmaz. Zamlar yapıldıkdan sonra mı açıklanacak. OVP açıklandıkdan sonra zamlar geri mi alınacak.

 • Oktay yaprak 17 Eylül 2018 12:44

  Ov p den birşey çıkmaz daha 10 ay önce bir ovp açıklandı dolar kurunu 2018 2019 2020 iyılları için 3'72 3'92 4'02 yaparız diyorlardı sonuç fiyasko bu işler böyle yürümüyor yaparız ederiz hallederiz gibi işlerle yürümez öncelikle gereken adımı atacaksın ben yaptım diyeceksin ki yabancı yatırımcı ceremesini malesef çok geç kaldılar artık Arjantin gibi olmaya yakınız

 • Ali Bektaşi13 Eylül 2018 23:15

  Helal olsun be valla solcuyum ama bu adamlar işi iyi idare ediyor şu ortamda bile dibimizde savaş ticaret savaşları mülteci sorunlarına rağmen he oy verim mi vermem ama helal olsun diyorum kimse gelip de laf etmesin sevmem adam gayırmalarını ihale işlerini ama yinede tebrikler

 • bahadir14 Eylül 2018 00:40

  suriyeyimi iyi idere etti? 3-4 milyon multeci kucagimizda kaldi. ekonomiyimi iyi idare etti? dolar 6 olduguna seviniyoruz. üretimi mi iyi yola soktu? üretimi ortadan kaldirdi. neyi iyi idare etti allah askina?

 • Ekonomist abi13 Eylül 2018 23:13

  Allah Yolunuzu açık etsin.İnşallah tez zamanda çıkarırsınız güzel ülkemi şu ekonomik sıkıntıdan.

 • Türkoğlutürk 14 Eylül 2018 07:36

  Gemiyi batıranmı kurtaracak 16 yıldır sürekli kandırılanmı. Tasarruf ofisi açılacakmış. Bütçeye bak parayı kimin götürdüğü belli. İş yaptırdığın müteahitlere para ödememezlik yapana kadat hesapsızca lüx yaşam sürene dönde bir bak

 • IHLAS HOLDINGE KAYYUM ATAYIN13 Eylül 2018 23:10

  Siz once borsada milletin anasini aglatan yandas sirketlere bir kayyum atayin. Neden dokunmuyorsunuz ihlas holdinge? Ihlas haber ajansi turkiye gazetesi ve tgrt de reklamlariniz oldugundan mi acaba?

 • Recai13 Eylül 2018 22:59

  Tayyip'in ekonomi bilmediği tescil edildi.

 • ıtri14 Eylül 2018 09:41

  dün biraz atarlandı, mırın kırın etti. ama paşa paşa faizleri artırıp, faiz lobisinin önünde diz çöktü...