E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıABD verisi öncesi hafif düşüş olabilir----

ABD verisi öncesi hafif düşüş olabilir

ABD verisi öncesi hafif düşüş olabilir
11 Ağustos 2017 - 09:25 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi’nin bugün ABD enflasyon verisi öncesinde ve jeopolitik riskler eşliğinde hafif düşüşle açılması ve gün içinde bu seyrini sürdürmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ GLOBAL JEOPOLİTİK RİSKLER EŞLİĞİNDE GERİLEDİ…

BIST 100 Endeksi dün, artan global jeopolitik riskler eşliğinde riskli varlıklara olan talebin azalması ile birlikte gerileyen global hisse piyasalarına eşlik etti ve günü %0,8 düşüşle 107,800 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %1,4, BIST Sanayi Endeksi ise %1,0 oranında geriledi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
SAAT 15:30 ABD ENFLASYON…

Bugün piyasanın gündemi ABD’de açıklanacak TÜFE verileri olacak. Bloomberg anketlerine göre beklenti, enflasyonun geçen aya göre hafif yükselerek aylık bazda %0,2, yıllık bazda ise %1,8 artış göstermesi yönünde. İstihdam piyasasındaki güçlü duruşa rağmen yatay ücret artışları eşliğinde enflasyonun FED’in %2’lik hedefi altında kalacağını ve bunun da FED’in Aralık ayında yapacağı faiz artırım sürecini zorlaştıracağını düşünmekteyiz. Mevcut durumda FED’in Aralık ayında faiz artırım olasılıkları %37,6 olarak fiyatlanmakta. Biz de bu sürecin zorlaşmasının Dolar negatif, Euro ve gelişen ülke piyasaları pozitif görünüme destek olacağını beklemekteyiz. Sabah itibariyle Asya hisse piyasaları ve ABD vadeli Hisse piyasaları, ABD Başkanı Trump’ın Kuzey Kore hakkındaki açıklamaları ile birlikte düşüş eğilimli seyir izlemekte. BIST 100 Endeksi’nin bugün ABD enflasyon verisi öncesinde ve jeopolitik riskler eşliğinde hafif düşüşle açılmasını ve gün içinde bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

THYAO…Sınırlı Pozitif… Şirketin net zararı 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre büyük bir düşüş gösterdi ve beklentilerin altında olarak 194 milyon TL (beklenti 460 milyon TL) olarak gerçekleşti. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre büyük bir artış göstererek beklentilerin üzerinde olarak 1,425 milyon TL (beklenti 1,145 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

PETKM…Nötr… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %19 düşüşle beklentilerin hafif altında olarak 297 milyon TL (beklenti 326 milyon TL) net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %1 artışla beklentilerin üzerinde olarak 441 milyon TL (beklenti 413 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

MGROS…Sınırlı Negatif… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre kardan zarara geçerek beklentilerin üzerinde olarak 118 milyon TL (beklenti 90 milyon TL net zarar) net zarar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %18 artışla beklentilere paralel olarak 158 milyon TL (beklenti 158 milyon TL) oldu. (KAP)

TTKOM…Sınırlı Pozitif… Hazine Müsteşarlığı, Ağustos’un ilk haftasında şirketin büyük ortağı Otaş’a ikinci kez mektup göndererek temerrüt sorununun çözülmesini istediği ve Otaş’ın bu mektupla 60 gün süreye sahip olduğu belirtildi. (Business HT)

KRDMD…Sınırlı Pozitif… Şirket, sıvı çelik üretim kapasitelerinin 3,5 milyon tona çıkartılması ve ürün yelpazesinin katma değeri yüksek ürünlerle çeşitlendirilmesine yönelik yatırımların devam ettiğini ve mevcut 2,4 milyon ton/yıl kapasiteden 3,5 milyon ton/yıl kapasiteye ulaşmak için sürekli döküm makinesinin kurulmasına karar verildiğini açıkladı. (KAP)

AKGRT…Nötr… Şirketin Temmuz ayı prim üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre %47 artarak 218,1 milyon TL olarak gerçekleşti. (KAP)

ALKA…Sınırlı Pozitif… Şirket, Devlet Malzeme Ofisinin açtığı ihaleyi kazandığı ve ihale bedelinin 5,1 milyon TL olduğunu açıkladı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Ağustos vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %1,1 düşüşle 133,250 seviyesinden tamamladı.
Ağustos vadeli kontratın, gün içerisinde 132,500 – 134,000 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün ABD Doları gelişen ülke para birimlerine karşı değer kazanma eğilimini korurken, Türk Lirası söz konusu ülke para birimlerine eşlik etti. Türk Lirası günü ABD Doları karşısında %0,12 değer kaybı ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Dün dünya genelinde veri akışının sakin olduğu günde, ABD ve Kuzey Kore arasında tırmanan gerginlik global piyasalarda fiyatlanmaya devam etti. Bu kapsamda altın ve Japon Yeni gibi güvenli liman niteliğindeki yatırım enstrümanlarında değer kazancı görüldü. Altın ABD Doları karşısında günü %0,72 değer kazancı ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne sınırlı yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün ABD Doları’nın gelişmiş ülke para birimleri karşısında pozitif seyrini sürdürmesi ve gözlerin bugün ABD enflasyona çevrilmesi sonrasında Euro da gelişmiş ülke para birimlerine eşlik etti. Euro günü ABD Doları karşısında yatay seyir ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)