E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıGüne bakış, borsa rehberi----

Güne bakış, borsa rehberi

Güne bakış, borsa rehberi
14 Temmuz 2011 - 08:35 www.borsagundem.com

Yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda neler yaşandı, bugün neler bekleniyor? Öne çıkan haberler ve piyasa takvimi

Malumun ilanı..
Yaklaşık 1,5 aydır piyasalar AB’nin borç problemlerinin yanında ABD`nin borçlanma limiti konusundaki gelişmeler de yakından izliyordu. ABD Kongre üyelerinin hükümetin borçlanma limitini yükseltmesi konusunda anlaşamaması halinde, bunun ABD`nin kredi notlarını olumsuz etkileyeceği, faiz oranlarında yükselişe, uluslararası piyasalara ve ABD ekonomisine zarar verebileceği önce tatlı dille söylendi. Temmuz ayı ortasına kadar süreniz var dendi ve bu sürede odaklanma AB kıtasında oldu. Çöp olan ülke tahvil sayısı arttı, İtalya sorunu aniden! patladı, Yunanistan’a ikinci yardım paketi anlaşmazlıkları su yüzüne bir kere daha çıkardı.
Piyasalar ABD’yi arka planda tutuyordu çünkü ABD, sıklıkla son dakikada olmak üzere 1960 yılından bu yana 78 kez az ya da çok bu tavanı artırmıştı ve bu sefer de böyle olacağını bekleniyordu ama sanki bir terslik çıkabilirdi. Bu sırada 2 Haziran'da, Moody’s ABD'nin temmuz ayı ortasına kadar borç limitinin artırılmasında gelişme olmazsa kredi notunu muhtemel indirim için izlemeye alacaklarını net şekilde açıkladı. Dünde sözünün arkasında durdu ve dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin AAA statüsündeki kredi notunu negatif izlemeye aldı. Bernanke’de daha önceleri sıklıkla belirtiğimiz adını ister 2,5 ister 3 yada her ne isterseniz koyacağınız bomba açıklamayı yaptı! “ekonomi tekleme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor görünürse, merkez bankasının, daha fazla Hazine tahvili alımı da dahil, ek tedbirler almaya hazır olduğunu söyledi.” Zaten ABD’den gelen datalar ne güçlü
bir ekonomik aktivite ne güçlü bir istihdam ne de güçlü bir konut piyasasına işaret ediyordu. Bu iki gelişmeye birlikte baktığımızda bizim açımızdan hiçbir sürpriz içermiyor sadece malum’un ilanı olarak değerlendiriyoruz. Bernanke’nin dün yaptığı konuşmasında gereken koşulların oluşması halinde FED’in daha fazla devlet tahvil alabileceğini açıklaması sonrasında, piyasaya para pompalanacağı bekleyişleriyle yatırımcılar “Altın” alımına geçtiler. Bunun yanında Moody’s’in ABD’nin kredi notunu izlemeye alması ve Fitch’in Yunanistan’ın kredi notunu kırması piyasalarda ki karamsarlığı ve belirsizliği artırarak Altına olan yönelimi artırdı. Bu gelişmelerle altın dün en
yüksek 1587,95 $/ons gibi tarihi rekor bir seviyeyi gördükten sonra 1582,35 $/ons’tan kapattı. Günün erken saatlerinde baktığımızda ise 1590,04 seviyesine kadar yükseldikten sonra 1585,6 seviyesinden işlem görüyor. Gümüş ise yine Ben Bernanke’nin konuşmasının piyasalara etkisi ve Avrupa’daki borç krizi derinleşen ülkelere İtalya’nında eklenmesinin piyasalardaki risk iştahını azaltmasıyla gelen alımlar sonucu 5,7% değerlendi ve 38,16$/ons oldu.
EIA’nın 2012’de petrol talebinin hızlanacağını açıklayarak OPEC’le çatışması piyasaları tedirgin etti. Bunun yanında ABD’de deki petrol stoklarının azalıyor olmasıyla Brent petrol fiyatları 0,7% yükselerek varili 117,86$’dan kapattı.
Yurtdışı
�� Moody's Investors Servive, ABD'de yasa yapıcıların ülkenin yasal borçlanma limitinin artırılması konusunda önümüzdeki birkaç hafta içinde ulaşmaya varamaması ve hükümetin ödemelerini kaçırması halinde, ABD'nin AAA olan kredi notunu kaybedebileceğini bildirdi.
�� İtalya Hazinesi, bugün yapacağı 4 seri Hazine bonosu, tahvil ihaleleri ile 3‐5 milyar Avro borçlanacak. Hazine, 2016, 2017, 2023 ve 2026 vadeli kağıtların ihracını yapacak.216 vadeli kağıdın ihracında 0.75‐1.25 milyon Avro, 2026 vadeli kağın ihracında 0.75‐1.75 milyar Avro ve 2017 ile 2023 vadeli kağıtların ihracında 1.5‐2.0 milyar Avro tutarında ihraç hedefleniyor.
�� Fitch Ratings, Yunanistan'ın yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını B+'dan CCC seviyesine indirdi. Ayrıca B olan yabancı para cinsinden kredi notunu C seviyesine çeken Fitch, 3 notu da negatif izlemeden çıkardı.
�� ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, gerektiği takdirde bankanın daha fazla devlet tahvili alımı da dahil olmak üzere ek tedbirlere başvurmaya hazır olduğunu söyledi. Son dönemdeki ekonomik zayıflığın beklenenden daha kalıcı olması ve deflasyonist risklerin yeniden ortaya çıkabilmesi ihtimalinin sürdüğünü belirten Bernanke, bu nedenle ek politika desteğine ihtiyaç olabileceğine işaret etti. Bernanke, Fed olarak bu konuda gerekli imkanlara sahip olduklarını ifade etti.
�� ABD Başkanı Barack Obama'nın Cumhuriyetçi ve Demokrat liderler ile ülkenin borçlanma limitinin artırılması ve bütçe açıklarının azaltılması konusunda yaptığı görüşmelerin dördüncüsünün sert tartışmalara sahne olduğu bildirildi. Demokrat danışmanların verdiği bilgiye göre Obama, Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Eric Cantor'un bir krizden kaçınılması için kısa vadeli bir anlaşmaya varılması yönündeki önerisine sert bir şekilde karşı çıktı. Cumhuriyetçi danışmanların verdriği bilgiye göre ise Obama yaşanan tartışmaların ardından ani bir karar ile toplantıyı terk etti. Cumhuriyetçi danışmanın verdiği bilgiye göre Obama, limitlerine ulaşıldığını ve uzun vadeli bir borç anlaşması hedefinden geri adım atmayacağını söyledi.
�� ABD Hazine Bakanlığı verilerine göre ülkenin bütçe açığı Haziran ayında da büyümeye devam etti. ABD'nin bütçe harcamaları Haziran ayında, toplanan gerileri 43.08 milyar Dolar aştı.
�� IMF, Yunanistan’ın borç krizinin kontrol dışına çıktığını belirterek, özel sektör yatırımcılarının da
yapılandırılmalarda yer almasını istedi.
�� JPMorgan Chase & Co. Q2 Karını açıklayacak. Beklenti: hisse başına kar 1,22
�� Google Inc. Q2 Karını açıklayacak. Beklenti: hisse başına kar 7,83
Yurtiçi
�� Merkez Bankası Döviz Rezervi geçen hafta 56 milyon dolar artış gösterdi ve yeni bir zirve yaptı.
Şirket Haberleri
�� Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan Beşiktaş Jimnastik Kulübü Asbaşkanı Serdal Adalı ile Futbol Takımı Teknik Direktörü Tayfur Havutçu'nun da aralarında bulunduğu 5 kişi çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı.
�� Türkiye’de üretimi bulunmayan Volkswagen’in en çok sattığı model olan Jetta’nın ithalatını sınırlamak için bu aracın üretilip ithal edildiği Meksika’yla otomobil ticaretine ek yüzde 10 vergi konulması, Meksika’dan araç ithal etmek isteyen Tofaş’ı da etkiledi. SUV sınıfında modeli olmadığı için Tofaş için de önemli koz olacak bu aracın Türkiye’ye ithalatı Meksika menşeli otomobillere yüzde 10 ek vergi kararıyla 2012 yılına kaldı.
�� ERICO Şirket Huawei Telekomünikasyon ve Dış Ticaret LTD. Şti tarafından toplam 452.600 USD'lik VRLA Tip Akü Siparişi verdiğini, Söz konusu siparişinn 5 ay içinde teslim edilmesinin planlanmakta olpğunu duyurdu. 
�� METRO Şirket kayıtlı sermaye tavanının 300.000.000 TL ' ndan 1.000.000.000 TL' na çıkarıldığını duyurdu.
Turkish Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)