E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro Ekonomi'Merkez'in başarısı tescillendi'----

'Merkez'in başarısı tescillendi'

'Merkez'in başarısı tescillendi'
17 Mayıs 2013 - 09:44 www.borsagundem.com

İEAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin, not artışı için “MB politikalarının başarısı bir kez daha tescillendi” dedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye'nin kredi notunu 'yatırım yapılabilir' seviyeye yükseltti. Not artışını İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, "Merkez Bankasının uyguladığı para politikasının başarısı bir kez daha tescillendi” şeklinde yorumladı.
Not artışının gecikmiş bir karar olmadığına inanan Prof. Dr. Bilgin, zamanlamasını da ilginç bulmuyor. Son zamanlardaki not artışlarının asıl nedeninin, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisine ilişkin her zaman dile getirdikleri iki risk unsuru olan cari açık ve mali disiplinde sağlanan iyileşme olduğunu belirten İEAD Başkanı, özellikle cari açıktaki iyileşmenin çokça eleştirilen Merkez Bankası politikalarının sonucu olduğunu söyledi.
Not artışının olumlu, ancak yeterli olmadığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, “bunun ekonomiyi olumlu etkileyeceği, özellikle borçlanma maliyetlerini azaltacağı da kesin” dedi. Türkiye ekonomisinin önünde hala önemli risklerin olduğuna dikkat çeken Prof. Bilgin, “Ekonomi büyürse, cari açık da yeniden artmaya başlar, dolayısıyla cari açıktaki iyileşmenin sürdürülememesi ihtimali önemli bir risk. Diğer yandan, kamu mali yapısındaki iyileşmenin sürdürülebilirliğine ilişkin de riskler var” dedi. Prof. Bilgin’e göre, kalıcı not artışları için, cari açık ve kamu mali yapısında kalıcı iyileşme şart.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • .İŞTE HAYAT...17 Mayıs 2013 10:12

    BAŞARI OLDUMU HERKES BİR PARÇASINI KENDINE YUKLUYOR... DÜŞÜNÜYORUM OLUMSUZ BİR DURUM OLSA KİM SUÇLU OLURDAU? ÖNCE ADRES ARANIRDI, ADRES BULUNMAZ İSE, HOPPP SPEKULATİFLER VE YABANCI GÜÇLER YAPARDI :)) NE GÜZEL ULKEM BENİM... BİZ VATANDAŞDA HEP ASGARİ ÜCRETE BAKARIZ İŞTE... HAYAT NE EYLERSIN...