E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaDış PiyasalarPiyasaların gözü Obama'da----

Piyasaların gözü Obama'da

Piyasaların gözü Obama'da
16 Kasım 2012 - 07:34 www.borsagundem.com

ABD Başkanı Obama'nın Mali Uçurum konusunda nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor

Federal bütçe üzerinde Kongre’de uzlaşma arayışına girişeceği sözü veren Obama’nın, bugün Cumhuriyetçiler ile görüşme maratonuna başlaması bekleniyor. Bu beklentiyle birlikte sadece ABD’de değil, dünya piyasalarında da tedirginlik havası hakim oldu.
Başkan Obama, dün seçimden sonra yaptığı ilk konuşmada eski Başkan Bush döneminde başlatılan vergi kesintilerinin sürdürülmesi konusunda Kongre’ye çağrısını yineledi. “Bu konu üzerinde uzlaşmak zorundayız. Aksi taktirde hiçbir şeyin kolay olmayacağını söyleyemem” diyen Obama, gelirler hisse senedi gelirleri, kar payları ve gayrimenkuller üzerinde gerçekleşmesi muhtemel vergi artışlarıyla ilgili olarak “Ekonomimiz şu an bunu kaldıracak durumda değil” ifadesini kullandı.
CEO’larla da görüştü
Aralarında Ford Motor Company CEO’su Alan Mullaly, General Electric CEO’su Jeffrey Immelt, American Express CEO’su Kenneth Chenault gibi isimlerin bulunduğu ABD’nin önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle de 20 dadikalık bir görüşme yapan Obama, daha fazla vergi toplanmasının kaçınılmaz olduğu konusunda onları da ikna etti. Bununla birlikte Cumhuriyeçiler’in uzlaşma konusundaki direnişinin devam ettiği belirtiliyor. Şayet “mali uçurum” olarak adlandırılan bütçe kesintileri ve vergi kesintileri otomatik olarak yeniden devreye girerse, Amerikan ekonomisinde 800 milyar dolarlık küçülme meydana gelmesinden korkuluyor.
Bu arada ABD’de işsizlik başvurularının geçen hafta yükseliş kaydettiği açıklanırken, bunun, Sandy kasırgasından kaynaklandığı ve geçici olduğu yorumları yapılıyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)