E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmtia ve Döviz Piyasaları1 bitcoin 1 ons altını geçti----

1 bitcoin 1 ons altını geçti

1 bitcoin 1 ons altını geçti
02 Mart 2017 - 22:45 www.borsagundem.com

Dijital altın olarak da bilinen dijital para birimi bitcoin, bugün yaşadığı yükselişle bir ons gerçek altından daha pahallı hale geldi.

Tek bir Bitcoin'in fiyatı bugün 1,251.32 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve bir ons altının fiyatını geride bıraktı. Bitcoin daha önce Çin borsasında gerçekleşen işlemlerde Şubat ayı başlarında altı fiyatlarını geçmişti ancak dijital para biriminin 8 yıllık tarihinde ilk kez Bitcoin fiyatı için gösterge olarak geniş anlamda kullanılan alanda da bu rekoru kırdı.

Bitcoin yüzde 30 primlendi

İlk kez 2008’de bilişim uzmanlarınca, internet kullanıcıları arasında para alışverişi sağlamak için geliştirilmiş bir ödeme sistemi olarak kullanılan Bitcoin, şubat ayında yüzde 30 prim yaptı. Bu yükselişte Bitcoin tabanlı borsa yatırım fonu (ETF) oluşturulmasının iyimserliğinin rolünün büyük olduğu belirtiliyor. Piyaslarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, Winklevoss Bitcoin Trust’ın BATS Exchanges’te işlem görmesine izin verip vermeyeceğine ilişkin kararını açıklaması bekleniyor. Bu arada Grayscale Partners ve SolidX adlı iki şirket de bitcoin ETF başvurularını komisyona sundu. Bazı analistler, risk iştahı kabaran kurumsal yatırımcıların bitcoin ETF’lerine yönelmesiyle bu sektördeki sermayenin artmasına neden olacağına inanıyor. Konuya ilişkin olarak Marketwatch’a konuşan Crypto- Compare CEO’su Charles Hayter, bitcoinin güvenli liman varlıkları olarak bilinen altın ve hazine tahvillerinin yanında değerleneceğini savunuyor.

BITCOIN NEDİR?

Bitcoin, ilk kez 2008’de anonim bilişim uzmanı ya da uzmanlarınca, internet kullanıcıları arasında para alışverişi sağlamak için geliştirilmiş bir ödeme ve havale sistemi olarak, mail grubunda duyuruldu. Bitcoin ile ilk ticari işlem ise 2010’da gerçekleşti. 2010 yılında 1 dolarla bin Bitcoin alınabiliyordu. Bitcoinde 2013’te 70 dolarlı seviyelere kadar düşüş yaşandı. 2014’te hızlı yükselişe geçen sanal para birimi Bitcoin, büyük dalgalanmaların ardından 2016 yılı sonunda bin dolar sınırını aştı. ABD’deki sürpriz seçim sonuçları, İngiltere’nin AB’den çıkma kararı (Brexit) ve Ortadoğu’daki gelişmelerin meydana getirdiği kaos ortamı Bitcoin’e olan talebi daha da arttırdı. Siber parada 2016 yılı sonunda gerçekleşen hızlı yükselişin 2017 yılında da devam edeceğinin tahmin ediliyor. Bu tabloya karşın siber dünyanın ve siber para birimlerinin dinamiklerine ilişkin yeterli bilgi sahibi olmayanların Bitcoin’den uzak durması gerektiğinin altını çiziliyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)