Ana SayfaHisse Öneri Listesi5 banka hissesi için tavsiye---

5 banka hissesi için tavsiye

1 / 8
5 banka hissesi için tavsiye
17 Nisan 2017 - 12:30 www.borsagundem.com

Bankalarda ilk çeyrek bilanço açıklama dönemi 25 Nisan'da başlıyor. 2016 yılını iyi kârlılıkla geride bırakan bankaların, bu yılın ilk çeyreğinde çok daha yüksek kâr rakamlarına ulaşacakları öngörülüyor. Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) etkisiyle sermaye yapısında rahatlama, kredilerde büyüme, aktif kalitesinde de güçlenme bekleniyor. Analistler, en çok Garanti Bankası ve TSKB hisselerini öneriyor.

Bankalarda 2017 yılı ilk çeyrek bilanço dönemi 25 Nisan'da Akbank ile baş¬layacak ve mayıs ayı ortasına kadar sürecek. İlk çeyrekte kârlarda artış ve kredilerde büyüme bekleniyor. Ekonomik önlemler ve Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) kredi verme iştahını olumlu etkilemesiyle karşılık giderle-rinin azalması ve takibe düşen kredi tahsilatlarının artması, iyi sonuç beklentilerinin nedenleri arasında gösteriliyor. Aracı kurumların öneri listelerinde ise Garanti Bankası ve TSKB en çok 'al' önerisine sahip bankalar olarak öne çıkıyor.

YÜKSEK KÂRLILIK

Bankacılık Düzenleme ve Denet¬leme Kurumu'nun (BDDK) açıkladığı son verilere göre, 2017 yılı ocak ve şubat ayları itibarıyla sektörün toplam net kârı 8,5 milyar TL'ye ulaştı. Bu rakamın 2016'nın ilk çeyreğindeki 8,2 milyar TL'yi geçtiğini söyleyen Gedik Yatırım'ın bankacılık analisti Erol Gür¬can, bu durumu ilk çeyrekte olumlu sonuçlar geleceğinin sinyali olarak yorumluyor. "Önlem ve teşvikler ile KGF kaynaklı katkıyla, kârlar son iki yılın ilk çeyreğine kıyasla artacak" diyen Gürcan, bu dönemde sektörün öz var¬lık kârlılığının yüzde 14-15, sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 16 olmasını bekliyor.

KAMU BANKALARI ÖNDE

Banka kârlarının ilk çeyrekte oldukça kuvvetli olmasını öngören İş Yatırım Araştırma Bölüm Yönetmeni ve Bankacılık Analisti Kutluğ Doğanay, bankaların swap tonlamasını kullan¬masının ve güçlü kredi büyümesinin kâr marjlarını desteklediği söylüyor. Özellikle kamu bankalarında net kâr büyümesinin sektör ortalamasının üze¬rinde geleceğini tahmin eden Doğa¬nay, şöyle konuşuyor: "Halkbank, ilk çeyrekte net kâr büyümesinde lider olabilir. Yıllık net kâr büyümesi karşı¬laştırmasında ise yüksek kredi büyü¬mesi, ucuz maliyetli kamu mevduatına erişimi ve TUFEX getirilerindeki artış ile Vakıfbank liderliğe oturuyor. Özel sermayeli bankalarda Yapı Kredi Ban¬kası ve TSKB, düşük baz etkisinin de katkısıyla, çeyreksel net kâr büyüme¬ sinde ilk iki banka olacak."

Olumlu beklentilerde KGF'nin etkisi de oldukça önemli. İlk çeyrekteki TL kredi büyümesinin büyük kısmının KGF desteğiyle sağ¬landığını dile getiren Yatırım Finansman'ın kıdemli ban¬kacılık analisti Gökay Böbek, KGF'nin bankaları kredi ver¬mede cesaretlendirdiğini ve ticari kre¬dilerin takibe düşme olasılığını azalt¬tığını ifade ediyor. "Kredilerdeki geri ödenmeme riskinin önemli bölümünü devletin üstlenmesi ve bu fonla verilen kredilerin sermaye yeterlilik oranını az etkilemesi nedeniyle, KGF destekli krediler bankaların tercih ettiği kârlı bir ürün haline geldi" diyen Böbek'e göre, bankaların bu ürünü kullandır¬maya devam etmesi kredi büyümesini ve kârlılığı destekleyecek.ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)